urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

DietaZdrowie

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Wiele osób chcących zadbać o prawidłową podaż kalorii zarówno podczas diety redukcyjnej, jak i będąc w czasie budowy masy mięśniowej, sugeruje się ogólnymi danymi dotyczącymi zapotrzebowania energetycznego. Takie uproszczenie prowadzić może jednak do wielu poważnych konsekwencji. Warto podkreślić, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest indywidualne dla każdej osoby i zależy od wielu czynników.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne odnosi się do liczby kalorii, która musi zostać dostarczona z pożywieniem każdego dnia, aby pokryć wydatki energetyczne organizmu związane z utrzymaniem funkcji życiowych, pracy układów oraz aktywności fizycznej. Wartość ta zależy od wielu czynników, takich jak tempo metabolizmu danego organizmu, płeć, wiek, masa ciała, poziom aktywności, choroby towarzyszące itp. Aby poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, łatwo obliczyć je dodając podstawową przemianę materii, czyli wydatek energetyczny podczas spoczynku oraz ponadpodstawową przemianę, która wiąże się z codzienną aktywnością fizyczną. Najprostszy wzór pozwalający oszacować podstawową przemianę materii to mnożenie: 1 kcal x masa ciała x 24 godziny. Aby poznać ponadpodstawową przemianę materii uzyskany wynik, należy pomnożyć przez współczynnik aktywności, który dla osób prowadzących siedzący tryb życia wynosi 1 i zwiększa się wraz z podejmowaną aktywnością fizyczną. Osoby ciężko pracujące lub uprawiające codziennie sport uzyskują współczynnik na poziomie 2.

Jakie jest średnie zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego człowieka?

Ze względu na liczne czynniki, które wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne trudno wskazać jego idealną wartość odpowiednią dla każdego zdrowego człowieka. Za przybliżone wartości średnie przyjmuje się 2000 kcal dla kobiety oraz 2500 kcal dla mężczyzny. Są jednak przypadki, w których zapotrzebowanie kaloryczne dwóch osób może drastycznie się różnić, mimo tego samego wieku, np. kobieta o niskim wzroście i małej masie ciała, pracująca w biurze i nieuprawiająca sportu może mieć zapotrzebowanie na poziomie 1600 kcal, podczas gdy jej wysoka koleżanka o lekko podwyższonej masie ciała, dużej zawartości tkanki mięśniowej, regularnie uprawiająca sport może potrzebować podaży nawet 3200 kcal dziennie. Z tego względu, aby dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby, warto skorzystać z pomocy dietetyka lub trenera, którzy obliczą je w oparciu o najnowsze badania oraz różnorodne zmienne.

Zapotrzebowanie kaloryczne pomaga dostosować dietę do potrzeb danego organizmu. Dzięki temu łatwo dostarczyć odpowiednią ilość energii i dzięki temu umożliwić mu prawidłowe funkcjonowanie.

Udostępnij