urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

DietaZdrowie

Czy dieta 1500 kcal jest odpowiednia dla każdego?

Czy dieta 1500 kcal jest odpowiednia dla każdego?

Dla osób odchudzających się dietetycy proponują różnego rodzaju diety, plany żywieniowe. Czy dieta 1500 kcal jest odpowiednia dla każdego? Czy może ona zaszkodzić? To zależy. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Optymalna ilość kalorii

Ilość kalorii, jaką codziennie powinien spożywać człowiek, zależy od wielu czynników. Jest to zależne między innymi od płci, inna odpowiedź będzie dotyczyła kobiet, a inna mężczyzn. Bardzo ważny jest też styl życia, to znaczy wykonywanie pracy siedzącej bądź fizycznej, choroby przewlekłe, uprawianie bądź unikanie aktywności fizycznej. Wydaje się jednak, że 1500 kalorii to za mało w każdym z tych przypadków, chyba że mowa o bardzo niskiej kobiecie o bardzo małej wadze. Bardzo ważne jest, czy dany człowiek chce utrzymać swoją wagę, czy też chce ją zredukować, to znaczy stracić zbędne kilogramy. Czasami zdarza się także sytuacja, że do dietetyka zgłasza się osoba z niedowagą, która pragnie przytyć.

Pomoc dietetyka

Oprócz dietetyków na rynku działają także dietetycy kliniczni, których wiedza i doświadczenie może szczególnie się przydać wtedy, kiedy zgłasza się do nich pacjent obciążony jakąś chorobą. Oczywiście już same otyłość jest poważną jednostką chorobową, bardzo często jednak zdarza się, że pacjenci dodatkowo chorują na cukrzycę, problemy z insuliną, nadciśnienie i inne choroby cywilizacyjne. W każdej z tych chorób rekomendowany jest inny sposób odżywiania się, inne są wytyczne dla takich ludzi. Dobry dietetyk kliniczny będzie umiał tak dobrać dietę, aby była ona odpowiednia dla choroby, a przy tym pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały. Niestety, wizyta u dobrego dietetyka jest dość kosztowna, pierwsza wizyta może kosztować nawet 300 zł.

W poszukiwaniu motywacji

Nawet najlepszy dietetyk nie pomoże, jeżeli osoba otyła nie ma w sobie motywacji do zrzucenia zbędnych kilogramów. Wydaje się, że istnieją dwa problemy. Pierwszy z nich to brak motywacji do tego, aby zmienić swoje życie. Drugim problemem jest brak wiedzy, jak to zrobić. Tutaj zdecydowanie może pomóc dietetyk lub dietetyk kliniczny. Powinien on przeprowadzić swojego pacjenta przez cały proces odchudzania od początku do końca. Na tej drodze na pewno będą zdarzały się kryzysy, ważne jest jednak, aby je pokonywać. Nie wolno poddać się przy pierwszym załamaniu. Dlatego też dobrze, jeżeli pacjent może w każdej chwili zadzwonić do swojego dietetyka i zapytać o nurtujące sprawy. Taka dodatkowa konsultacja między wizytami powinna być wliczona w cenę.

Udostępnij