urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

LifestyleZdrowie

Dla kogo są dobre sporty zimowe?

Dla kogo są dobre sporty zimowe?

Nie tylko wiosna i lato są świetnym okresem do uprawiania sportów. Także zima świetnie się do tego nadaje. I chodzi zarówno o sporty sensu stricte zimowe, jak i te, które można uprawiać przez cały rok – w tym te uprawiane pod dachem.

Warto zmienić tok myślenia

Już jesienią, kiedy zaczynają się pluchy, pustoszeją parki, bulwary nadrzeczne i deptaki – biega i spaceruje coraz mniej osób, które praktykowały taką aktywność od wiosny. Na ulicach i drogach jest mniej rowerzystów i użytkowników hulajnóg czy rolek. Czy to jednak oznacza, że wszyscy zamieniają aktywność fizyczną na ciepłe kapcie, fotel i telewizor? Nie! Spora grupa przesiada się na narty i łyżwy, czyli decyduje się na typowe sporty zimowe. Szczególnie popularność nart nie spada i co roku uczą się jazdy na nich kolejne osoby. Każdej zimy całej rodziny myślą o wyjazdach zimowych tam, gdzie można na nartach pojeździć.

Rekreacyjna jazda na łyżwach jest nieco mniej popularna, ale łatwiej o nią w miastach, w których otwarte są kryte lodowiska.

Co istotne, w przypadku takich sportów zimowych jak narty czy łyżwy, podstawowy sprzęt można łatwo wypożyczyć, nie trzeba go więc kupować, przynajmniej na początku przygody.

Rośnie też zainteresowanie jazdy na snowboardzie – tu dominują młodzi, ale próbowali już tego sportu ludzie w każdym niemal wieku.

Dla kogo typowe sporty zimowe?

Łyżwy, narty i snowboard to przede wszystkim sporty dla osób, które nie boją się zimą wyjść z domu. Trzeba pamiętać jednak, że formę do uprawiania tych sportów trzeba szlifować przez okrągły rok. Kolejna sprawa to fakt, że są to sporty kontuzjogenne, więc zawsze należy mierzyć siły na zamiary. Z drugiej strony sporty te pomagają utrzymać dobrą kondycję. A narty to przecież nie tylko zjazdy, ale i biegi i chód na nartach, które może uprawiać właściwie każdy.

Jakie sporty można jeszcze uprawiać zimą?

Co, jeśli nie można wyjeżdżać regularnie w miejsca obfitujące w śnieg albo jeździć na lodowisko? Co, jeśli pogody przypominają raczej późnojesienną szarugę, pełną wiatru i zmarzłych opadów, niż śnieżną zimę? Nie ma się co martwić – nadal pozostaje dość szeroki wachlarz możliwości:
– pływanie na krytych basenach,
– aerobik,
– siłownia,
– yoga,
ale i tradycyjne spacery i marsze w dni, kiedy pozwala na to czas i pogoda. Warto wykorzystać każdy ładny dzień na ruch na świeżym powietrzu, który jest ważny przez okrągły rok, nie tylko wtedy, gdy jest ciepło.

Całoroczna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na kondycję i ogólny stan zdrowia. Warto jednak zawsze dostosowywać rodzaj i natężenie takiej aktywności do swoich możliwości.

Udostępnij