urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

DietaZdrowie

Hashimoto dieta, ruch i zmiana nawyków

Hashimoto dieta, ruch i zmiana nawyków

Diagnoza lekarska zazwyczaj zwiastuje początek nowego życia, trzeba nauczyć się żyć z chorobą. Usłyszenie diagnozy bywa też wielką ulgą dla pacjenta, który dotychczas nie potrafił zrozumieć, co się z nim dzieje.

Choroby tarczycy

Choroba Hashimoto dotyka coraz większej ilości ludzi, szczególnie są to kobiety. Aby zdiagnozować chorobę Hashimoto potrzeba czegoś więcej niż tylko badania TSH, a zazwyczaj tylko na to badanie kieruje lekarz rodzinny. Diagnoza nadczynności bądź niedoczynności tarczycy jest równie często jak diagnoza choroby Hashimoto. Jeśli chodzi o niedoczynność, pacjent musi codziennie brać tabletkę z hormonem, którego tarczyca sama nie potrafi wytwarzać. Trzeba więc przyjmować suplement. Lekarze zazwyczaj ograniczają się wyłącznie do przepisania tabletek i okresowych kontroli wyników badania krwi. Tymczasem przy chorobie Hashimoto trzeba zmienić całe swoje życie, trzeba zmienić nawyki żywieniowe, ograniczyć stres.

Kiedy choruje dusza i ciało

Przy chorobie Hashimoto bardzo częste są stany depresyjne, pacjenci bardzo źle się czują pod względem psychicznym. Również pod względem fizycznym nie jest zbyt dobrze. Osoby dotknięte chorobami tarczycy czują się ciągle zmęczone, bez sił i nadziei na lepsze jutro. Nie potrafią skupić się w pracy, popełniają błędy. Prędzej czy później będzie miało to wpływ na ich życie prywatne i zawodowe. Dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy jak najszybciej i przeprowadzenie pacjenta przez cały proces. Należy współpracować z dietetykiem klinicznym, często wykonywać badania kontrolne, samodzielnie badać jakie czynniki mają pozytywny wpływ na organizm, a jakie elementy sprawiają, że pacjent czuje się jeszcze gorzej.

Wizyta u endokrynologa

Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego lekarza i owocna wizyta u endokrynologa. Hashimoto dieta, ruch, właściwie dobrana aktywność fizyczna, eliminowanie stresu ze swojego życia – to wszystko ma ogromne znaczenie dla procesu zdrowienia. Czasami na tarczycy pojawiają się guzki, która trzeba systematycznie kontrolować w badaniu USG. Nierzadko jakaś dochodzi do wniosku, że trzeba je po prostu usunąć, dla bezpieczeństwa pacjenta, aby nie rozwinął się nowotwór. Pacjent powinien słuchać swojego lekarza i wykonywać jego polecenia. Nie zaszkodzi oczywiście wybrać się do innego lekarza, aby usłyszeć drugą diagnozę, która potwierdzi tę pierwszą. W systemie ochrony zdrowia jest wielu endokrynologów, ale nie każdy z nich poważnie podchodzi do objawów zgłoszonych przez pacjentów. Dlatego tak ważne jest znalezienie właściwego lekarza, do którego pacjent będzie miał zaufanie.

Udostępnij