urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

LifestyleZdrowie

Podstawowe badania krwi czyli morfologia

Podstawowe badania krwi czyli morfologia

Każdy człowiek powinien przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania, które pozwolą mu na skontrolowanie stanu swojego zdrowia. Niestety, w Polsce profilaktyka jest ignorowana, a ludzie zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy stan ich zdrowia jest naprawdę poważny.

Lekarz rodzinny

Nad zdrowiem każdego człowieka powinien czuwać jego lekarz rodzinny. Niestety, w praktyce rola tego lekarza ogranicza się do wypisania zwolnienia lekarskiego w momencie, kiedy człowiek jest zbyt przeziębiony, abym mógł pójść do pracy. Profilaktyka praktycznie nie istnieje. Bardzo rzadko zdarza się, aby lekarz zapytał pacjenta o jego ogólny stan zdrowia, o to jak pacjent czuje się na co dzień. Tymczasem wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo istotne i pozwala na wychwycenie pierwszych symptomów choroby na bardzo wczesnym etapie. Trzeba także dodać, że Narodowy Fundusz Zdrowia zabrania kierowania pacjenta na badania profilaktyczne. Trzeba zrobić je we własnym zakresie. Jeżeli pacjent nie zgłasza żadnych dolegliwości, lekarz nie ma prawa wypisać skierowania na badanie krwi.

Krew i mocz

Morfologia i ogólne badanie moczu to podstawowe badania, jakie powinno się wykonywać raz w roku, niezależnie od stanu zdrowia i samopoczucia. Już niewielkie odchylenia w morfologii mogą być symptomem jakiejś poważnej choroby. Wyniki takich badań zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem, który powinien przyjrzeć się całości, to znaczy skonfrontować wyniki badań z tym jak pacjent się czuje. Dopiero taka analiza może przynieść rezultaty w postaci postawienia właściwej diagnozy. To nieprawdopodobne, że Narodowy Fundusz Zdrowia stara się zaoszczędzić kilkanaście złotych po to, aby później leczyć pacjenta w szpitalu za wiele tysięcy złotych. Gdyby badania profilaktyczne były wykonywane często, bardzo wielu hospitalizacji można by było uniknąć.

Pobieranie krwi

Podstawowe badania krwi można wykonać w każdym laboratorium. Czasami na wyniki bardziej zaawansowanych badań trzeba poczekać kilka dni, ale wyniki morfologii dostępne są już tego samego dnia. Dzięki temu pacjent może szybko skontaktować się z lekarzem i omówić te wyniki. Dla wielu osób pobranie krwi to dość duży dyskomfort, dlatego warto zorientować się, w którym laboratorium pielęgniarka dobrze radzi sobie z pobieraniem krwi u dzieci i dorosłych. Można skorzystać ze specjalnych maści bądź plastrów przeciwbólowych. Wtedy dyskomfort jest praktycznie wyeliminowany i pacjent absolutnie nie czuje momentu wbicia igły i pobrania krwi.

Udostępnij