urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

LifestyleZdrowie

Ćwiczenia z gumami – siłowy trening ogólnorozwojowy

Ćwiczenia z gumami – siłowy trening ogólnorozwojowy

Ćwiczenia z gumami to sposób na urozmaicenie treningu siłowego, mającego na celu kształtowanie sylwetki oraz wzmocnienie poszczególnych partii mięśniowych. Taśmy do aktywnych ćwiczeń wzmacniających sprzedawane są w różnych długościach i szerokościach oraz kolorach, ponieważ jest to związane z oporem, jaki generują one w czasie trwania aktywności.

Ćwiczenia z gumami oporowymi to urozmaicony trening

Trening z taśmami oporowymi to ogólnorozwojowa aktywność mająca na celu wzmocnienie oraz ukształtowanie sylwetki. Dodatkowo, podnosi sprawność oraz ujędrnia poszczególne pasma mięśniowe. Zalety treningu z gumami mogą być wykorzystane jako uzupełnienie jogi oraz crossfitu, gdyż poprzez zastosowanie odpowiednich układów ćwiczeń trening może mieć charakter rozciągający. Właściwości gum wykorzystuje się również w rehabilitacji, ponieważ taśmy są mniej kontuzyjne dla układu mięśniowo-szkieletowego niż zwykłe ćwiczenia siłowe z obciążeniem.

Gumy zrobione są najczęściej z lateksu i mają kształt pierścieni lub posiadają otwarty obwód. Jest to trening odpowiedni dla wszystkich ćwiczących, niezależnie od wieku oraz kondycji.
Taśmy różnią się długością i grubością, co ma konsekwencje w oporze, jaki dana guma wytwarza. Miniband to taśma cieńsza i krótsza z mniejszym oporem, a powerband to taśma grubsza i dłuższa, które stawia większy opór. Dodatkowo, różnią się one kolorystyką, co również związane jest z różnym obciążeniem, które generują akcesoria w danym kolorze. Każdy kolor dedykowany jest innej grupie ćwiczących, w zależności od poziomu wytrenowania, od początkujących do zaawansowanych.
Ćwiczenia z taśmami mają tę ogromną zaletę, że można je wykonywać w domu, a sprzęt sportowy nie zajmuje dużo miejsca. Warto zauważyć, że opór jaki stawia taśma w trakcie aktywności, zależny jest od poziomu rozciągnięcia materiału.

Korzyści ćwiczeń z gumami

Trening oporowy przy zastosowaniu gumy do ćwiczeń ma na celu wzmocnienie mięśni głębokich. Rozwój tej partii mięśniowej oznacza łatwość w utrzymywaniu prawidłowej postawy oraz poszerza także możliwość stabilizacyjne ciała. Jest to szczególnie ważne w innych dyscyplinach sportowych, takich jak bieganie lub pływanie.
Ujędrnienie i wzmocnienie ciała to sposób na młodą i wysportowaną sylwetkę w każdym wieku.
Gumy oporowe pomagają także zwiększyć napięcie mięśniowe oraz zakres ruchu w stawach, co jest wykorzystywane w procesie rehabilitacji.
Trening siłowy z gumami pomaga również na pozbycie się nadmiarowych kalorii oraz powoduje spalanie tkanki tłuszczowej.
Aktywność polegająca na ćwiczeniach z taśmami to trening, który można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Pomaga zachować zdrowie i kondycję.

Udostępnij