urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

Zdrowie

Kaszel po covidzie, ile trwa?

Kaszel po covidzie, ile trwa?

Pandemia COVID-19 w wyjątkowo drastyczny sposób zmieniła nasze codzienne życie. Wirus ten rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, a nawet zachowanie dystansu społecznego i odpowiednich standardów higienicznych, może nie być wystarczające. COVID-19 to również wirus, który sieje spustoszenie w naszym organizmie, a efekty przebytej infekcji możemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Jednak ile trwa kaszel po covidzie?

W jaki sposób COVID-19 wpływa na nasze drogi oddechowe?

Kaszel i zakażenie wirusem COVID-19 to nierozerwalne połączenie. Wirus ten jest bowiem mocno związany z naszymi drogami oddechowymi, a w szczególności z płucami. COVID-19 bardzo szybko przenika do układu oddechowego, a także szybko wiąże się z jego receptorami. Większość osób więc w przebiegu zakażenia boryka się z uporczywym kaszlem, trudnościami z oddychaniem czy bólem gardła. Oczywiście towarzyszą temu również inne objawy jak chociażby gorączka czy katar. Niemniej jednak to suchy i duszący kaszel jest jednym z największych problemów pacjentów, gdyż doprowadzić on może nawet do rozwoju ciężkiego zapalenia płuc. Warto pamiętać, że w przebiegu COVID-19 najczęściej pojawia się kaszel suchy, a nie mokry, który jest dla wielu pacjentów jeszcze bardziej niebezpieczny. Powstaje on w wyniku uszkodzenia przez komórki wirusa nabłonka dróg oddechowych, a następnie aktywowanie receptorów kaszlowych.

Jak długo trwa kaszel po covidzie?

Kaszel- w przypadku wielu pacjentów- nie kończy się wraz z uzyskaniem negatywnego testu na obecność wirusa COVID-19. Wielu ozdrowieńców bowiem dalej zauważa u siebie napady mocnego i suchego kaszlu covidowego. Jak wiadomo taka dolegliwość może budzić dyskomfort i niepokój, a także znacznie obniżać jakość naszego życia. Dodatkowo długo utrzymujący się kaszel po zakażeniu wirusem może ponownie doprowadzić do uszkodzenia płuc lub powstania stanu zapalnego. Wobec tego, jak długo utrzymuje się kaszel po covidzie? Otóż w tym przypadku wiele zależy od tego, w jakiej kondycji był nasz organizm bezpośrednio przed zakażeniem, a także od tego, czy borykaliśmy się z innymi chorobami dróg oddechowych. Standardowo jednak kaszel po covidzie utrzymuje się przez około 2 a nawet i 3 tygodnie. Jednocześnie znane są przypadki ozdrowieńców, którzy z kaszlem covidowym muszą zmagać się miesiącami. Pamiętajmy także, że osoby palące papierosy są zwykle narażone na to, że kaszel po przebytej infekcji będzie się utrzymywał znacznie dłużej. W momencie kiedy kaszel po zakażeniu COVID-19 znacznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto zdecydować się na jego leczenie. Pomocne okażą się bowiem syropy z lewodropropizyną i butamiratem dostępne https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/przeziebienie-i-grypa/kaszel. Na ewentualny ból gardła można stosować tabletki do ssania z nawilżającymi i regenerującymi nabłonek wyciągami roślinnymi. Pamiętajmy jednak, że objawowe leczenie kaszlu po covidzie nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. W przypadku wyjątkowo ciężkich powikłań, warto udać się do lekarza.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij