urodomania.pl

Blog tematyczny o modzie, zdrowiu i stylizacjach.

Uroda

Jaki szampon na suche i zniszczone włosy?

Jaki szampon na suche i zniszczone włosy?

Dobór właściwego szamponu do włosów nie powinien być przypadkowy i nieprzemyślany. Nie warto też na nim zbytnio oszczędzać tak jak i na innych jakościowych kosmetykach do naszego ciała. W naszej kulturze zdrowe i zadbane włosy to istotny i zauważalny atrybut, zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

Czy wiesz jak wybrać najlepszy szampon do włosów?

Chcąc wybrać najlepszy szampon do włosów trzeba przyjrzeć sie bliżej pojedynczemu włosowi. Aby lepiej zrozumieć zagadnienie pielęgnacji włosów, już na samym wstępie warto w skrócie poznać strukturę i cechy włosa. Jest nitkowatym, zrogowaciałym wytworem naskórka. Zbudowany jest z łodygi włosa (części zewnętrznej) oraz z korzenia włosa (części ukrytej), która przytwierdzona jest do mieszka włosowego.

Ludzkie włosy w znacznej mierze składają się z białka fibrylarnego (keratyny), które powstaje w keratynocytach. To właśnie skład chemiczny keratyny ma wpływ na jakość, jak i kształt włosów. Przykładowo, dominacja ujemnych jonów cechuje włosy, które uległy zniszczeniu, bądź osłabieniu.

Co ciekawe, mieszek włosowy przechodzi przeztrzy fazy cyklu, czyli trwający od 3 do 5 lat anagen, będący czasem wzrostu, następnie przez 3-tygodniową fazę zanikową — katagen, aby dotrzeć telogenu, który jest etapem spoczynkowym. Ten ostatni trwa średnio ok. 3 miesięcy. Na ludzkiej głowie znajduje się od około100 – 150 tysięcy mieszków włosowych.

Jakie kosmetyki do włosów są najlepsze?

Wybieramy najlepsze kosmetyki do włosów! Aby należycie zadbać o liczny i wymagający ekosystem włosów, warto wybierać kosmetyki naturalne, czyli takie, które wytworzyła sama natura. Pojawia się jednak pytanie, czy samemu nie można ich wytwarzać? Oczywiście, że można, tylko jest to proces skomplikowany, czasochłonny, w procesie tworzenia należy uważać, aby produkty naturalne nie były zanieczyszczone. A nie sprawdzimy tego bez kosztownego sprzętu laboratoryjnego. Tym i sprawdzonymi recepturami naturalnymi dysponują wyspecjalizowane firmy kosmetyczne, mające w swojej ofercie naturalne kosmetyki do włosów.

Po czym poznać szampon naturalny?

Dobry szampon poznamy po tym, że się nie pieni nadmiernie oraz ma właściwy,naturalny skład. Mogą go stanowić takie elementy, jak jedwab, aloes, baobab, kokos, olejek jojoba, masło shea, oliwa z oliwek, lukrecja, olejek z liści drzewa herbacianego, mięta pieprzowa czy miód. W dobrych szamponach naturalnych odnajdziemy też składniki odżywcze, takie jak witaminy z rodziny B, witaminę C i E, oraz minerały— miedź, cynk, magnez.

Co to jest SLS?

SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate, czyli laurylosiarczanu sodu. Ten środek chemiczny odpowiada za spienianie się szamponu. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że dodatkowo może on powodować zaburzenia produkcji potu, różnego rodzaju wypryski skórne czy też uszkodzenie bariery hydrolipidowej naskórka. Dlatego zdecydowanie warto wybrać szampon bez SLS! Innymi szkodliwymi środkami są również różnego rodzaju parabeny oraz silikony.

A jaki szampon do włosów farbowanych?

Należy pamiętać, iż innego szamponu użyjemy do włosów naturalnych, a innego do tych farbowanych. Wynika to z faktu, że włosy poddane farbowaniu są bardziej sztywne i wysuszone. Dlatego należy je odpowiednio nawilżać. A do tego celu najlepsze są takie składniki jak owies, winogrona, keratyna, kiełki pszenicy czy olejki zawierające kwasy omega 3.

Udostępnij